Frankowicze nie mieli więc informacji, ile będzie wynosiło…

W kredycie CHF indeksowanym bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy kwotę wyrażoną w PLN – wypłaci więc tyle środków, ile zostało przyznanych. Frankowicze nie mieli więc informacji, ile będzie wynosiło ostateczne zadłużenie wyrażone w walucie obcej. Dlaczego?

Bo po wypłaceniu kwoty kredytu w złotówkach, bank przeliczał pożyczoną kwotę po kursie kupna CHF i od tego momentu dług kredytobiorcy jest wyrażony w CHF. Przeliczenie raty następuje do PLN na podstawie kursu sprzedaży CHF według tabeli kursowej banku.

Z kolei przy kredycie denominowanym już w umowie kredytowej określana jest odpowiednia ilość waluty. W tym wypadku już na etapie podpisywania umowy wiadomo, jakiej wysokości kredyt otrzyma frankowicz. Jeśli jednak kurs waluty – w naszym przypadku franka szwajcarskiego – spadnie, kredytobiorca dostanie mniej pieniędzy.

Wśród banków najlepiej notowanych pod względem wielkości portfela kredytów mieszkaniowych CHF są PKO Bank Polski, Bank Millennium, mBank oraz Alior Bank. Z kolei jeśli chcielibyśmy porównać wielkość portfela kredytów opartych na franku z wartością wszystkich kredytów i pożyczek w bilansie banku to najlepiej wypada Getin Noble Bank. Na drugim miejscu znajduje się Bank Millennium, na trzecim – mBank, a na czwartym ING Bank Śląski.

Zostaw odpowiedź

htgfg fhgfhgf

hjgjnhgjhg

gfds