Akcje banków, które mają w swoich portfelach kredyty we frankach

Akcje banków, które mają w swoich portfelach kredyty indeksowane we franku szwajcarskim spadają. Dlaczego? Prawdopodobnie za sprawą decyzji Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, który w jednym z procesów frankowych zawiesił kredytobiorcy obowiązek płacenia rat.

Największe obciążenie kredytami indeksowanymi mają mBank i Millenium. Oba przyznały, że większość ich portfeli kredytów walutowych to kredyty indeksowane. I to właśnie ich akcje najbardziej spadły. W trudnej sytuacji są też Santander, PKO BP, Getin Noble oraz ING.

Pozytywnie na tym tle wyróżniają się Pekao, Idea Bank oraz Handlowy, których z kolei papiery drożeją. Decyzja sądu wydaje się więc być niejako przełomową i bardzo korzystną dla konsumentów.

W konsekwencji może bowiem okazać się, że „tzw. klauzule indeksacyjne, na podstawie którym bank przeliczał w ramach umów kredytowych PLN na waluty obce, mogą zostać uznane za nieważne, a jednocześnie umowa – po wykreśleniu klauzul indeksacyjnych – mogłaby pozostawać w mocy”.

W praktyce więc frankowicze mogliby spłacać kredyt w złotówkach pozostając jednocześnie – zgodnie z zapisami umowy – oprocentowany w oparciu o stawkę LIBOR.

Zostaw odpowiedź

htgfg fhgfhgf

hjgjnhgjhg

gfds